Auto z komisu czy od osoby prywatnej?

Większość z nas nie może sobie niestety pozwolić na zakup auta z salonu. Decyduje się więc na używane auto mając nadzieję, że trafi na dobry, nie wysłużony egzemplarz, który posłuży mu przez lata.

Aby nabyć auto używane możemy udać się do komisu, ale także poszukać osoby prywatnej, która ma do sprzedania pojazd. Czy jednak zawsze mamy pewność, że prezentowane auto nie zostało wcześniej w żaden sposób podrasowane?

Zdecydowana większość z nas jednak udaje się po nowe-stare auto do komisu. Komis zazwyczaj ma w swojej ofercie kilkadziesiąt, lub nawet kilkuset aut, jest dobrze znaną na rynku firmą, której bez wątpienia zależy na utrzymaniu poziomu i dobrym zdaniu klientów. Wydaje się więc, że auta z komisu są pewniejsze. Dodatkowo zazwyczaj możliwe jest sprawdzenie takiego auta u diagnosty, a także jazda próbna. Z pewnością także, auto prezentowane w komisie będzie czyste w środku. Sprzątaniem aut zajmują się profesjonalne firmy, a więc możemy mieć gwarancję, że nie znajdziemy żadnych niespodzianek. Auta wystawione w komisie bardzo często pochodzą zza granicy, więc istnieje szansa, że zawieszenie jest w dobrym stanie i auto nie jest bardzo wyeksploatowane. Jednak koniecznie zapytajmy, czy w cenę auta wliczone są opłaty za tłumaczenie dokumentów i akcyza.

Kupując auto od osoby prywatnej musimy przygotować się na to, że auto może być lekko zakurzone. Nie należy jednak sugerować się wyłącznie czystością. Możemy przecież sami zadbać o czystość w naszym aucie. To, co powinniśmy zrobić to uważnie słuchać właściciela. Oczywiście będzie on chciał nam przedstawić auto w samych superlatywach, jednak to co możemy wychwycić z jego opowieści jest dla nas niezwykle ważne. Następnie powinniśmy przyjrzeć się dokładnie kierownicy i pedałom. Jeżeli są zniszczone a auto ma stosunkowo niewielki przebieg, oznacza to, że albo o nie nie dbano, albo ktoś zmienił licznik kilometrów. W przypadku kupowania auta od osoby prywatnej, które jeździło po polskich drogach, należy się liczyć z tym, że za jakiś czas możemy mieś problemy z zawieszeniem. Wszyscy znamy te dziury i wyrwy w asfalcie.

Oczywiście nie ma reguły, że auto, które kupimy będzie niezawodne i bezawaryjne. Tak naprawdę niezależnie od tego czy po jego zakup udamy się sami, czy weźmiemy do pomocy mechanika, nie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkich potencjalnych niedociągnięć. Większość niedoskonałości wychodzi bowiem w trakcie użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>