Bluetooth w aucie – hit czy kicz?

Za rozmawianie przez telefon podczas jazdy otrzymamy mandat w wysokości 200 zł i aż pięć punktów karnych. Jest to więc wykroczenie stosunkowo poważne i niosące poważne konsekwencje. Patrole drogówki zwracają baczną uwagę na bezpieczeństwo podczas jazdy i błyskawicznie zwracają uwagę, gdy kierowca trzyma telefon w dłoni. W Ameryce rocznie dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków samochodowych, które spowodowane są użytkowaniem telefonu komórkowego. Nie trudno oszacować także i liczbę ofiar.

Aby zapewnić kierowcom bezpieczne rozmowy w aucie, coraz więcej producentów wyposaża auta w pokładowe systemy Bluetooth, które poza możliwością prowadzenia rozmów telefonicznych posiadają także wiele innych funkcji.

W zależności od marki auta i jego wersji, systemy pokładowych Bluetooth mogą się od bardzo różnić. Dlatego należy wcześniej zapoznać się z ofertą producenta aby dokonać właściwego wyboru. Najprostsze modele pokładowych Bluetooth posiadają możliwość rejestracji nawet do pięciu telefonów w systemie, jednak poza zestawem głośnomówiącym nie pełnią żadnych innych funkcji. Stosunkowo prosta jest także ich instalacja – telefon łączy się z systemem niczym z siecią WIFI. Nieskomplikowane systemu pokładowego Bluetooth możemy spotkać w modelach Renault. Peugeot wzbogacił dodatkowo system o możliwość słuchania muzyki, która znajduje się na karcie pamięci telefonu przez samochodowe głośniki. Jest to niewielka zmiana, ale jakże znacząca.

Producenci Fiata natomiast poszli o krok dalej, chcąc zapewne wnieść markę na kolejny stopień prestiżu. Stworzyli oni system o nazwie Blue&Me, który poza zestawem głośnomówiącym, posiada też funkcję wybierania głosowego, a także odczytywanie smsów ze skrzynki odbiorczej telefonu za pomocą syntezatora mowy. Jest to ogromne ułatwienie. Oczywiście podobnie jak u Peugeota tak samo i tutaj, kierowca może odsłuchiwać pliki muzyczne z telefonu. Innowacyjnością jest aplikacja Eco-Driver, która analizuje styl jazdy kierowcy i na podstawie danych doradza jak zmniejszyć zużycie paliwa. Pokładowy Bluetooth staje się więc multimedialnym centrum.

Niezależnie od tego czy nasz pokładowy Bluetooth ma jedną funkcję czy jest mini komputerem, najważniejsze aby poprawił bezpieczeństwo naszej jazdy. Bo sięgając po telefon nasza koncentracja podczas jazdy zmniejsza się o połowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>