Kiedy robić przegląd auta?

Jest to pytanie pozornie banalne, bowiem każdy posiadacz auta wie, że przegląd należy robić obowiązkowo raz w roku. Jest to konieczny wymóg aby poruszać się autem zgodnie z prawem i bez szkody dla innych uczestników ruchu. Auto, które uznane zostało za zdatne do poruszania się w ruchu drogowym, posiada w dowodzie rejestracyjnym pieczątkę z datą końca ważności przeglądu. Jeżeli tą datą jest 11 listopada 2016 roku, oznacza to, że bezpiecznie autem możemy się poruszać tego dnia do godziny 23:59. Następnego dnia przegląd jest już nieważny. Aby uniknąć konsekwencji i w najgorszym razie wypadku, należy odpowiednio wcześniej zgłosić się do stacji diagnostycznej.

Robiony raz w roku przegląd techniczny nie gwarantuje nam jednak stuprocentowego bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli dużo podróżujemy bądź auto nie jest już młode. Warto więc udać się do mechanika na przykład w sezonie wakacyjnym, przed wyjazdem w daleką podróż. Mając w perspektywie nieraz niemal tysiąc kilometrów do przejechania, warto zadbać aby podróż przebiegła nam po pierwsze bezpiecznie, a po drugie bez zbędnych komplikacji. Znalezienie mechanika w obcym mieście, w dodatku takiego, który przybędzie do klienta graniczy z cudem, a nawet jeżeli uda nam się ściągnąć fachowca to z pewnością zapłacimy krocie za usługę. Oczywiście nie muszę mówić, że zostaniemy najprawdopodobniej uziemieni na kilka dni, jeżeli części potrzebne do naprawy trzeba będzie zamówić. Dlatego też, szczerze polecam, nauczona własnym doświadczeniem, aby udać się do warsztatu co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem i usunąć ewentualne drobne usterki, które mogą podczas podróży przerodzić się w groźną awarię.

Pisząc o stanie auta przed podróżą, mam oczywiście na myśli także przegląd klimatyzacji. Gdy czeka nas długa podróż, musi ona być wyczyszczona i uzupełniona. Zaniedbana klimatyzacja to środowisko pełne groźnych bakterii i grzybów, które mogą przyczynić się do wielu chorób. Pomijam oczywiście nieprzyjemny zapach, jaki wydobywa się z takiej klimatyzacji. Pamiętajmy o tym, szczególnie gdy jadą z nami dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>