Auto na gaz – ciekawa alternatywa czy nieopłacalna inwestycja?

Dla wielu kierowców główną zmorą posiadania auta (poza jego naprawami oczywiście) są wysokie koszty benzyny. Niejednokrotnie zastanawiają się, jak obniżyć te wydatki, aż w końcu ktoś życzliwy podsuwa im do głowy pewien pomysł – instalacja LPG.

Już na samym początku rozmowy o instalacji gazowej w aucie, na korzyść przemawiają dane. Litr gazu jest o połowę tańszy niż litra benzyny. Mimo, że gazu spalamy statystycznie nieco więcej od benzyny, to i tak w generalnym rozrachunku wychodzi o wiele taniej. Dla kogoś, kto dużo jeździ, jest to argument wystarczający. Instalujemy!

Instalacja gazowa wraz z montażem dla silnika czterocylindrowego to koszt minimum trzech tysięcy złotych. Oczywiście, w myśl zasady, że najpierw trzeba zainwestować aby potem móc oszczędzać – akceptujemy tę zasadę z lekkim mrugnięciem oka. Jednak to nie wszystko.

Instalacja gazowa w aucie wymaga o wiele bardziej precyzyjnej kontroli. Zaleca się jej przegląd co 20 tysięcy kilometrów. Przegląd techniczny auta z instalacją LPG ze względu na dodatkowy element także jest znacznie droższy od tradycyjnego. Podobnie rzecz ma się z kosztami naprawy wszelakich usterek. Szczególnie często dokuczać nam będą usterki świec i przewodów zapłonowych. Przy dużych przebiegach, podobnie jak w silnikach wysokoprężnych, posłuszeństwa odmówić mogą wtryskiwacze paliwa. Co jakiś czas wymieniany musi być także filtr gazu i pompa benzyny. Tak – instalacja LPG nie oznacza, że w bak może być pusty. Benzyna jest konieczna w pierwszych kilku minutach po uruchomieniu silnika. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, nietrudno oszacować, że na zwrot kosztów instalacji i obsługi będziemy musieli sporo poczekać.

Zbiornik na gaz ma ważność 10 lat. Po tym czasie będziemy musieli wystąpić o przedłużenie legalizacji zbiornika albo zakupić nowy. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku koszt to minimum 1000 zł.

Musimy wiedzieć także, że instalacja LPG może być w niektórych przypadkach szkodliwa dla silnika auta. Wynika to przede wszystkim od temperatury spalania gazu, która jest o wiele wyższa od temperatury spalania benzyny. Może ona przyspieszyć zużycie między innymi głowicy silnika i gniazd zaworowych.

Oczywiście instalacja gazowa zajmuje także sporo miejsca. Najczęściej umieszcza się ją w miejscu na koło zapasowe. Będziemy musieli więc dokonać w aucie małego przemeblowania.

Podsumowując, moim zdaniem instalacja na gaz jest całkowicie nieopłacalna, jeżeli poruszamy się autem po mieście bądź w niezbyt dalekie trasy. Można ją rozważać dopiero w sytuacjach kiedy jeździmy zawodowo a roczne przebiegi, które osiągamy są bardzo duże.

2 comments on “Auto na gaz – ciekawa alternatywa czy nieopłacalna inwestycja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>