Jak przygotować używane auto do sprzedaży?

Rynek aut używanych ma się świetnie. Komisy samochodowe co roku notują spore zyski a klientów stale przybywa. Konkurencja na rynku jest więc ogromna. Nie znaczy to jednak, że jako osoba prywatna nie mamy szansy na sprzedaż naszego używanego auta. Wielu klientów bowiem woli zdecydowanie kupować auta od osób prywatnych ze względu na mniejsze ryzyko przekrętów i kombinacji chociażby w licznikiem przebiegu czy silnikiem.

Od tego, czy sprzedamy auto z oczekiwanym zyskiem zależy przede wszystkim jego stan. Auta, które zbliżają się już do końca swojego żywota, bardzo szybko zostaną skreślone przez klientów i nie pomoże nawet fakt, że wyglądają czysto i schludnie. Jednak jeżeli auto jest sprawne i w stosunkowo dobrym stanie, musimy zrobić wszystko aby odpowiednio je „wypromować”.

Pierwsze wrażenie

To w przypadku zakupu auta wciąż kwestia kluczowa. Auto z zewnątrz, na pierwszy rzut oka musi wyglądać za zadbane i czyste. Dlatego też zanim pokażemy go potencjalnemu klientowi, polecam dokładne mycie. Nie wystarczy jedynie pobieżne czyszczenie w automatycznej myjni. Musimy usunąć także wieloletnie zabrudzenia, zarówno z nadwozia jak i okolicy kół oraz wszelkich zakamarków (chlapaczy i progi). Lakier auta w miarę upływu lat także traci zarówno na kolorze jak i błysku, więc koniecznie zainwestujmy także w środki nabłyszczające. Uważajmy jednak aby nie ubrudzić nimi czarnych elementów nadwozia. Wyczyśćmy także opony, aby nie znajdowało się na nich błoto. Koniecznie załóżmy dekle. Jeżeli te które mamy są już zniszczone, zakupmy nowe. Jest to niewielki szczegół, ale bardzo dobrze wpływający na całość.

Zadbane wnętrze

Czyste i schludne wnętrze jest dla klienta sygnałem, że właściciel dbał o auto w szerokim znaczeniu tego słowa. Niezniszczone wnętrze jest także oznaką tego, że autem nie jeżdżono zbyt dużo a więc – jest ono w dobrym stanie technicznym. Dlatego też czyszczenie wnętrz auta rozpocznijmy od dokładnego odkurzenia tapicerki i podłogi. Koniecznie musimy umyć także wnęki drzwiowe i kokpit auta. Służą do tego specjalne preparaty, które oprócz czyszczenia impregnują i nabłyszczają tworzywo. Najważniejszą rzeczą jest jednak tapicerka. Musi być czysta, a czyszczenie jej jest dosyć trudne i pracochłonne. Najlepiej będzie powierzyć to zadanie firmie zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem tapicerek samochodowych. Oprócz dokładnego usunięcia zabrudzeń, możemy także poprosić o impregnację tkaniny tapicerki (zwłaszcza jeżeli jest skórzana). Nie bez znaczenia jest także zapach wewnątrz auta. Dlatego też (jeżeli mamy możliwość) pozostawmy auto z otwartymi szybami na kilka dni, aby pozbyć się charakterystycznego dla aut zaduchu. Możemy także zainwestować w odświeżacz powietrza, jednak nie wybierajmy znanej z poprzedniej epoki jodełki – postawmy raczej na odświeżacze perfumowane o dyskretnym i subtelnym zapachu.

Pod maską

I tutaj duże zaskoczenie, mianowicie – nie czyścimy elementów pod maską auta. Oczywiście w przypadku, gdy noszą one niewielkie i typowe wynikające z jazdy zabrudzenia. Idealnie wypolerowane elementy wzbudzą czujność klienta i nasuną skojarzenie, że chcemy ukryć jakiś przeciek bądź nieszczelność.

Oczywiście sam wygląd auta nie wystarczy aby je sprzedać, jednak odgrywa on z pewnością olbrzymią rolę w przyciąganiu klientów. A jak wiadomo, im więcej oglądających, tym większe prawdopodobieństwo finalizacji transakcji.

One comment on “Jak przygotować używane auto do sprzedaży?
  1. Nie ma sensu samemu sprzątać auta. Tylko się człowiek namęczy a i tak nie będzie widać. Lepiej od razu zawieźć go do firmy sprzątającej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>