Polacy kupują coraz więcej aut!

Polacy kupują coraz więcej aut! Takie tytuły pojawiają się w prasie i na portalach branżowych zazwyczaj pod koniec roku, jako efekt podsumowania zysków rynku motoryzacyjnego. Bez wątpienia są to dobre wiadomości, oznaczają bowiem, że żyje nam się coraz lepiej a auta stają się coraz tańsze i w zasięgu ręki coraz szerszej grupy odbiorców.

Jakie marki aut kupujemy najczęściej? Czym się kierujemy wybierając auto dla rodziny, a czym kiedy kupujemy je dla siebie? Zobaczmy!

Każdy z producentów aut posiada obecnie w swojej ofercie miejskie auta kompaktowe, typu sedan, z nadwoziem hatchback oraz kombi. Swoje miejsce mają także auta typu suv i terenowe. Wszystko po to, aby spełnić różnorodne wymagania kierowców.

Jak się jednak okazuje, Polacy są w kwestii motoryzacji wierni tradycji i stosunkowo oporni na nowe trendy. Od lat nieprzerwanie preferujemy te same marki i typy aut, choć trzeba przyznać, że z roku na rok stajemy się coraz bardziej otwarci.

Niesłabnącą popularnością w Polsce cieszą się nieprzerwanie Opel,Volkswagen i Fiat, zapewne za sprawą ogólnodostępnych i niedrogich części, ale także całkiem dobrej jakości za stosunkowo przyzwoitą cenę. O ile w przypadku Opla i Volkswagena cenimy sobie niemiecką jakość, o tyle w przypadku Fiata jest to wierność tradycji, wszak Fiat był pierwszą i długo jedynie dostępną zachodnią marką aut w Polsce.

Od pewnego czasu zapałaliśmy szczerą miłością do Japończyków. Tu w rankingach przoduje zdecydowanie Toyota zarówno ze swoimi modelami kompaktowymi (Yaris, Aygo, Verso), jak i suvami (Rav-4), choć równie często sięgamy po suvy Nissana (Qashqai, Juke, X-Trail). Nieco z tyłu plasuje się Mitsubishi i jego Outlander, choć coraz częściej także i jego można spotkać na naszych rodzimych drogach. Są to bez wątpienia samochody dobre i solidnie wykonane, a co za tym idzie, ich części są dosyć drogie.

Na sam koniec zostawiłam prawdziwą perełkę. Okazuje się bowiem, że nieprzerwanie od wielu lat liderem na polskim rynku jest Skoda. Polacy kupują chętnie zarówno nowe Skody jak i te używane. Czeska marka, która należy obecnie do grupy Volkswagen zaskarbiła sobie przychylność kierowców ciekawym designem i solidnością wykonania odpowiadającą niemieckim standardom, przy jednoczesnej atrakcyjnej cenie. Części do aut są ogólnie dostępne, nie ma też najmniejszego problemu z serwisowaniem. Skoda może poszczycić się dobrą sprzedażą bardzo wielu modeli. W czołówce plasują się niezmiennie Octavia i Superb, zaraz za nimi oczywiście Fabia i Citigo. Pominąć niepodobna także Roomstera oraz wyprodukowaną po raz pierwszy w 2009 roku Skodę Yeti, która zbiera bardzo dobre opinie.

Podsumowując powyższe rozważania, bez trudu można naszkicować portret typowego klienta polskich salonów samochodowych. Polak ceni sobie dobrą jakość za przyzwoitą cenę aczkolwiek w imię jakości jest w stanie zapłacić nieco więcej. To rozsądne podejście.

One comment on “Polacy kupują coraz więcej aut!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>