Kilka słów na temat imprez offroadowych

Motoryzacja dostarcza całkiem sporo rozrywki oraz pozytywnych emocji wielu ludziom. Na całym świecie rozgrywa się bardzo dużo różnego rodzaju imprez, w których ludzie za pomocą specjalnie przygotowanych samochodów, biorą udział w robiących wrażenie wyścigach. Można spotkać się z wieloma rodzajami zawodów. Zazwyczaj poszczególne z nich, różnią się samochodami oraz nawierzchnią, po której muszą się one poruszać. Rodzajem tego typu zawodów, który z pewnością w dużej mierze wyróżniają się od pozostałych są zawody offroadowe. Są to wyścigi, w których udział biorą posiadacze samochodów terenowych Wyścigi te odbywają się zazwyczaj po bezdrożach, gdzie droga nie jest właściwie wcale utwardzona, a normalny samochód nie dałby sobie rady. Samochody przeznaczone do brania udziału w takich imprezach, muszą być w odpowiedni sposób przygotowane, by były w stanie podołać wszelkim przeszkodom i problemom.

Samochód offroadowy (sxc.hu)

Samochód offroadowy (sxc.hu)

Mocne samochody i wymagające trasy

Zazwyczaj trasy imprez offroadowych składają się z wielu odcinków, które różnią się od siebie długością, trudnością, czy nawierzchnią, która w ich przypadku dominuje. Zazwyczaj trasy pokryte są różnej wielkości kamieniami, błotem, piaskiem, wodą. Charakteryzują się one wieloma wzniesieniami i nierównościami, z którymi auta muszą poradzić sobie, by bez problemu pokonać całą trasę. Niektóre błotne trasy potrafią dosłownie unieruchomić dane auto. By było ono w stanie poradzić sobie z opuszczeniem tego typu błotnych pułapek, muszą być wystarczająco mocne. Dlatego też samochody tego pokroju posiadają wiele funkcji, których brakuje normalnym autom osobowym. Auta biorące udział w imprezach offroadowych posiadają napęd 4×4, bez którego lepiej się nie pokazywać na tak wymagających trasach. Silnikom, które znajdują się pod maską aut, nie może brakować wystarczająco dużo mocy. Czasami nawet najlepsi kierowcy i najbardziej dostosowane do trudnych tras samochody, wymagają pomocy, ponieważ grzęzną w błotach.

Auta terenowe (sxc.hu)

Auta terenowe (sxc.hu)

Offroad a seryjnie produkowane auta

Seryjnie produkowane samochody terenowe nie zawsze są przygotowane do brania udziału w imprezach offroad. Oczywiście nie są im straszne dość łagodne trasy, jednak z ogromnymi wzniesieniami nie są one po prostu w stanie sobie poradzić. Mogą one oczywiście brać udział w takich imprezach, jednak trasy zazwyczaj są przygotowywane przez organizatorów w odpowiedni sposób. Zazwyczaj przeszkody, z którymi seryjnie produkowane auta muszą sobie poradzić, są zdecydowanie łatwiejsze. By samochód był w stanie poradzić sobie z wymagającymi trasami, konieczne jest dokonanie szeregu, często dość kosztownych modyfikacji. Wzniesienia, które czasami znajdują się na niektórych trasach, posiadają naprawdę spory kąt nachylenia. Nieprzygotowany samochód mógłby ulec zniszczeniu, gdyby sobie nie poradził. Ważne jest również doświadczenie kierowcy, choć nie jest ono zbyt łatwe do zdobycia.

Więcej na temat offroad: camelgarage.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>