Kultowy polski Maluszek, czyli Fiat 126p

Spośród wszystkich aut, jakie kiedykolwiek znała Polska, na czołowe miejsce pod względem funkcjonalności i symboliki wysuwa się Fiat 126p, potocznie zwany Maluchem. Auto to było swego czasu prawdziwym hitem. Każdy kierowca, który w tamtych czasach zaczynał swoją przygodę z motoryzacją miał Malucha. Było to auto zarówno kompaktowe jak i rodzinne. Wyjeżdżało się nim na wakacje, do ciotki na imieniny i na bazar. Mimo mikroskopijnych rozmiarów, można było tam zmieścić konia.

Maluch swój pierwowzór zaczerpnął z Włoch. Tam oto auta te produkowane były w latach 1972-1980. W Polsce produkcja ruszyła już w 1973 roku i trwała aż do roku 2000! W tym czasie sprzedano prawie 3,5 miliona egzemplarzy. W międzyczasie udoskonalono włoski pierwowzór wyposażając go w nowy silnik i ogrzewanie postojowe.

4

Maluch przez wszystkie lata produkcji był stale modernizowany i ulepszany. Dokonywano zmian zarówno w silniku poprawiając jego wydajność i tłumiąc odgłosy: wyposażono go w nowy typ gaźnika, wałka rozrządu i kadłuba silnika. Zamontowano także tłumik szmerów ssania. Z czasem poddano także liftingowi nadwozia, co wynikało z konieczności przestrzegania europejskich norm homologacyjnych. Efektem zmian była obecność nawiewu powietrza, włączników świateł, tylnych zagłówków dla pasażerów a także miejsce na samochodowe radio. Poszerzono zderzaki i zmieniono wygląd bocznych listew. Maluch zyskał nową twarz. Nadal był hitem wśród kierowców.

7

W 1987 roku Polacy przedstawili w całości wyprodukowanego w Polsce Fiata 126 Bis, w którym dokonano niemal ośmiuset zmian. Przede wszystkim skonstruowano trzecie drzwi. Tym samym Maluch wszedł do świata aut o nadwoziu hatchback. Powiększono też tylną szybę, poprawiając tym samym widoczność. Dokonano szereg rewolucyjnych zmian w silniku doprowadzając do wzrostu objętości skokowej z 594 cm3 aż do 703 cm3. Auto to było produkowane w latach 1987-1991 w liczbie ponad 190 tysięcy egzemplarzy i zostało wyparte przez swojego następcę, czyli Fiata Cinquecento.

Produkcję Malucha zakończono w 2000 roku. Jednak nawet dziś po ponad piętnastu latach od wyjechania ostatniego egzemplarza, wciąż możemy spotkać na ulicach Fiaty 126p. Co prawda jest to sporadyczna obecność, jednak świadczy ona o tym, że auta te były praktycznie nie do zdarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>