Trzy rzeczy, które musimy wiedzieć o oponach!

Październik to czas, kiedy w zakładach wulkanizacyjnych obserwujemy kilometrowe kolejki. Pierwsze przymrozki już na nami a i temperatura w ciągu dnia zdecydowanie nie rozpieszcza. Czas więc wymienić opony. Wokół tematu opon a zwłaszcza konieczności ich wymiany powstało wiele mitów i niemalże legend. Znamy historie o oponach całorocznych, spuszczaniu powietrza z letnich aby można było jeździć w zimie i wielu krew w żyłach mrożących historiach, które są tak nieprawdopodobne, że aż wydają się śmieszne. Tymczasem co roku notujemy wiele stłuczek i kolizji, których przyczyną są niewłaściwie dobrane bądź nadmiernie wyeksploatowane opony. Dlatego też pora raz na zawsze rozprawić się z tematem opon.

#1 Zmieniaj opony w zależności od pory roku

5

Letnie i zimowe opony różnią się nie tylko kształtem i rzeźbą bieżnika ale także i składem mieszanki. Mieszanka letnia skamienieje podczas mrozu i będzie niczym kamień o zerowej przyczepności. Opony zimowe stopią się pod wpływem nagrzanego do kilkudziesięciu stopni asfaltu. Dlatego bezwzględnie trzeba zmieniać.

#2 Opony a rodzaj napędu

Często pomijana kwestia. Auta terenowe z napędem na cztery koła potrzebują specjalnych dedykowanych dla nich opon o podwyższonej wytrzymałości. I tutaj kolejna ciekawostka, mianowicie rodzaje opon do aut terenowych. Auta do naszego suva dobieramy w zależności od tego, jakimi drogami się w większości poruszamy. Do jazdy terenowej opony typu MT, do szosowo-terenowej – AT (o różnicach między tymi oponami możemy poczytać na stronie offroadtires.pl). Warto o to zadbać, bo od tego uzależniona jest i przyczepność opon i ich trwałość. Opony do aut z napędem tradycyjnym są mniej wymagające, gdyż są to auta miejskie o stosunkowo niewielkim ciężarze.

#3 Marka ma znaczenie

4

Tutaj kierować się należy rozsądkiem. Nic, co jest tanie – nie jest dobre. Dobre opony przy miejskiej jeździe wytrzymają nam dwa sezony a to już spora oszczędność. Wybierajmy więc marki sprawdzone i renomowane, a także zadbajmy o to, aby producent lub dystrybutor wystawili nam gwarancję na ogumienie.

Opony to w aucie kwestia kluczowa. To one zapewniają przyczepność z podłożem, ułatwiają prowadzenie i redukują hałas. Przede wszystkim zaś są gwarantem bezpieczeństwa. A na nim nie warto oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>